Sabaton.cz

Interview Bråvalla (28.6.2015)

Autor: | 02. 07. 2015 12:00 | 873 zobrazení |

Pär se podělil o festivalové vzpomínky, rovnost pohlaví na festivalech a jak to bylo, když pravicové extremistické strany ukradli jejich hudbu.

Úvodem upozorním, že tohle interview bylo nejdříve přeloženo ze švédštiny do angličtiny (děkujeme Könnääh Kristoffersson). Takže nějaký ten šum může nastat.

Interview vzniklo během víkendu na festivalu Bråvalla.

Pär je v dobré náladě, říká ahoj s úsměvem na tváři a zve nás dál do šatny, v Bråvalla to znamená starou kancelář vyzdobenou červenými světly, bílé desky na chodbách a sladkosti, které jsou nedotčené v jednom rohu.

Cestujete po celém světě, ale vidíte jen tour bus a špinavé šatny, ale zrovna tahle je docela pěkná, a pak vyběhneme na jeviště. Nevím, kolikrát jsem byl v Paříži, ale neviděl jsem tam vůbec nic, směje se.

Poslední album kapely „Heroes“ bylo fanoušky přijato s otevřeným srdcem a právě probíhá tour na jeho podporu, která bude pokračovat v roce 2016. Festival Bråvalla budou Sabaton zakončovat na Luna-stage a Pär říká, že to bude největší show, kterou ve Švédsku měli.

Jaké to je hrát na festivalu ve srovnání s vlastní tour?

Nejlepší věc na hraní na festivalech je možnost hrát před velkým davem. To nám dává šanci získat nové fanoušky a růst. Na naší plavbě bychom nemuseli hnout prstem a jen říct: „OK teď budeme hrát tuhle písničku“ a pak odložit svoje nástroje a publikum by to všechno odzpívalo. Když hrajeme před někým, vždycky se v první řadě najde někdo s negativním přístupem, kdo čeká na skupinu po nás. Náš úkol je přimět toho člověka, aby se usmál a začal taky tleskat.

On má hodně festivalových vzpomínek, jedenáct let v řadě byl na Sweden Rock Festivalu a pokračoval nonstop na Wacken-Open Air, většinou cestoval sám.

Pak jsem mohl vidět kapely, které jsem chtěl a nemusel jsem dělat kompromisy a setkávat se s lidmi, to je rada, kterou dávám lidem na festivaly…..jeďte na ně sami!

Dnes účast na festivalu znamená taky jeho samotného na jevišti a není čas sledovat ostatní kapely nebo se setkávat s lidmi na festivalu, přesné rozvrhy visí na stěnách šatny, hodinu po jejich show tady už bude tour bus na letiště Arlanda.

Dějí se v zákulisí vtipné věci?

Moc takových věcí se tu vlastně neděje.

Většinou interview jako tohle?

Jo, už nejsme party-kapela, kterou jsme byli, teď místo toho pijeme vodu a před show trénujeme.

Metalový svět nemá moc žen a Bråvalla jako festival byla kritizována jako opanováná muži – dle rezervací.

Co si o té kritice myslíš?

No, co mám říct…Mám vlastní festival a pro něj bookuju kapely a za ty roky jsme tam měli hodně kapel, které mají leadra ženu, byť třeba jen jako support a je to skvělé. Ale jako organizátor musíte také bookovat kapely, tak aby to šlo dohromady s ekonomickou stránkou věci, takže musíte najít nějaký druh kompromisu a nemyslím si, že se každý zajímá o to, jakého pohlaví umělec je, ale jaké je muzika na place.

Vás frontman Joakim byl zarmoucený minulý rok, když strana pravicových extremistů ukradla vaši hudbu pro svou volební kampaň, jaký je to pocit, když se něco takového stane a máte na sobě teď nějakou nálepku, kterou bude těžké smýt?

Rozumím tomu, že někteří lidé mohou Sabaton špatně pochopit, když jsme vydali Carolus Rex věděli jsme, že bude nepochopený, v písní Rise of Evil je linka „The reich will rise“ a to očividně zní hodně super neonacisticky, ale ta píseň sama o sobě je antinacistická, máme spoustu oddaných fanoušků, kteří jsou opravdu dobří v tom vysvětlovat lidem, o co doopravdy jde.

Kapela je striktně apolitická, denně dostává emaily s dotazy, jestli je možné jejich hudbu použít v domácích videích, byla by smrtelná chyba zapojit se do politiky nebo náboženství, nechtějí, aby jejich hudba byla používána k propagandě.

Ale pokud chcete naši hudbu použít během hraní video her nebo tak, tak budeme rádi, ale nikdy nás netahejte do politiky.

Stejně tak nechtějí mít nic společného s náboženstvím, když se rozhodli dělat hudbu na historická témata, dlouho diskutovali, o čem jejich hudba bude, náboženství a politika nebyla v ničím zájmu.

Heavy metal je agresivní forma hudby a proto potřebuje agresivní téma, zvolili jsme si psát o válečné historii, protože to sedí k našim zájmům a k muzice. Přináší to hodně témat a taky hudebních možností.

Od roku 1999, kdy kapela začala, sedí Pär na řídících pákách celé mašiny Sabaton, ještě v době než se kapela stala velkou bral management seriózně a pracoval na plný úvazek pro kapelu, v roce 2012 se dostali na rozcestí, buď se stát velkými neb brát kapelu jako koníčka, čtyři členové kapely odešli, ale Pär a Joakim zůstali.

Ukazuje se, že si vybrali správnou cestu, dnes kolem Sabaton pracuje dvanáct lidí a když jsou na tour je v produkci až třicet lidí, kteří cestují kolem celého světa.

Kde jsou nejdivočejší show?

Severo-východní Evropa, Bulharsko má pěkně šílené lidi a pravděpodobně Krakow. O těchle místech víme, že jsou magická.

Také říká, že je velká zábava hrát na místech, kde heavy metalové koncerty nejsou běžnou součástí života, jako daleko na ruském venkově nebo malých městech v Brazílii, kde lidé cestují celé dny, aby viděli koncert.

Tam jsou lidí, kteří si užívají svůj první heavy metalový koncert a jen tam stojí s velkým úsměvem a vlastně ani neví co před pódiem dělat a když máme podpisovku tak jsou úplně v extázi a to je skvělé vidět.

Čas na interview je skoro u konce, ale máme čas se zeptat, co se bude kolem kapely dít v nejbližší budoucnosti.

Kromě pronájmu studia a všech procesů kolem nového alba, plánuje se celá PR a na jejich nový festival Noch Ein Bier fest Pär slibuje něco extra.

Dojde k odhalení malého tajemství věci na které pracujeme už několik let a nikdo o ní zatím neví, bude to vážně velká zpráva pro ty, co přijdou a bude to vážně dobré, říká s velkým úsměvem na tváři.

Zdroj https://www.facebook.com/groups/sabaton/permalink/954891247902110/

Komentáře

Přidat komentář

Created by Sabra & Golem ©2015