Sabaton.cz

Interview Joakim 7.4.2014

Autor: | 08. 04. 2014 10:21 | 2649 zobrazení |

Interview s Joakimem Brodénem 7.4.2014

Swede: Heroes jsou sedmým albem skupiny Sabaton, ale tentokrát jste v nové sestavě. Jste nervózní, jak fanoušci přijmou album po takové změně v kapele?

Joakim: Po pravdě už ne, ale když jsem album psal, tak jsem tím trpěl až do extrému tím, že to je první album s novou sestavou a kdybych to pokazil a napsal špatné album, každý by z toho vinil nové kluky Chrise, Thobbeho a Hannese.

Swede: Tématem tohoto alba jsou váleční hrdinové. Art of war bylo založeno na stejnojmenném manuálu a předchozí album, Carolus Rex, bylo o švédské historii. Jak se rozhodujete pro téma alba nebo jestli album bude vůbec specifické téma mít?

Joakim: Většinou se rozhodneme něco udělat, protože z toho máme dobrý pocit, nebo jednoduše proto, že nám to téma přijde zajímavé.

Swede: První singl, “To Hell and Back”, byl nedávno uveden ve švédském radiu. Jak se ve skupině rozhodujete, ze které písničky bude singl?

Joakim: Znovu do toho se zapojuje dobrý pocit, ale taky fakt, že melodie té skladby nás nutí se usmívat a cítit dobře, takže když máme tyhle pocity, vznikne pouto s dalšími lidmi, kteří se budou cítit stejně.

Neexistuje žádný návod na to „co je singl Sabaton“, ale samozřejmě jsou věci, které skladbu vyřazují z toho, aby se stala singlem. Nikdo třeba nechce jako singl osmi minutovou skladbu.

Swede: Album bude na trhu s dvěma různými covery. Můžeš nám o nich něco říct?

Joakim: Oba vytvořil maďarský umělec Peter Sallai a jeden z nich je plný špinavé akce a síly, druhý je mnohem víc o poctě. Důvod proč máme dva, je docela jednoduchý, nesnášíme, když si koupíte limitovanou edici a jediná limitovaná věc na ní je nálepka „limitovaná edice“.

Swede: 2013 byl pro Sabaton skvělý rok. V roce 2011 jste dělali support Iron Maiden ve Švédsku, minulý rok jste je doprovázeli na většině jejich turné. Jaké to bylo, zahajovat pro ně po celém světě?

Joakim: Samozřejmě to byla skvělá zábava!

Fanoušci iron Maiden nás přijali a kapela samotná i jejich crew byli moc milí, takže musím říct, že to byla na 100% pozitivní zkušenost.

Swede: Během té tour získalo album Carolus Rex ve Švédsku platinovou desku. Jaký to je pocit mít album, kterého se prodá tolik kusů, a mysleli jste, že se někdy bude tak prodávat?

Joakim: Abych byl upřímný, takový prodej jsme nikdy nečekali, samozřejmě jsme doufali v zlatou, ale prodat dvakrát víc není něco, co jsme si mysleli, že by se mohlo stát. Žádná švédská hard rocková nebo metalová kapela neměla platinovou desku od Europe a jejich alba Countdown.

Swede: Taky jste vyhráli švédskou cenu, Rockbjörnen, za album a když jste jí přebírali, poděkoval všem „závistivcům“ (haters). Vím jak populární je nesnášet Sabaton tady ve Švédsku, ale jak je to v jiných zemích?

Joakim: To není tak úplně stejná situace, jasně všude se najdou lidé, kteří nemají Sabaton rádi, ale nic se nerovná „závistivcům“ (haters) zpátky doma.

Swede: I po změně sestavy jste měli nějaké problémy. Bubeník se rozhodl odejít a byl dočasně nahrazen legendárním Snowy Shawe (King Diamond, Notre Dame, Therion, Dream Evil a další). Jak skončil u Sabaton?

Joakim: Snow je náš starý kamarád a dokud jsme nevěděli, jestli Robban (náš starý bubeník, který si vzal pauzu kvůli miminku)bude chtít vrátit, rozhodli jsme se přibrat na palubu Snowyho, abychom Robbanovi dali čas se rozhodnout, co chce dělat.

U Snowyho bylo od začátku jasné, že se k nám rád přidá na pár měsíců až rok, ale ne déle než to, protože je to hodně zaneprázdněný chlap. Jsem moc rád, že to udělala a hraní s ním jsem si vážně užil.

Swede: První změna sestavy byla, mezi Primo Victora a Attero Dominatusm, kdy se přidal Daniel Mÿhr jako klávesák. Od chvíle, co opustil kapelu, jste stále nenašli nového klávesáka. Ještě stále hledáte nebo jste se rozhodli pokračovat tak, jak jste teď bez klávesáka na pódiu

Joakim: Klávesy na albu jsem nahrával já stejně jako v dávné minulosti, takže je to buď Danielovo, nebo moje hraní, co slyšíte během show. Pravděpodobně budu hrát naživo na klávesy během jedné nebo dvou písní, ale zbytek zůstane jako nahrávka.

Swede: Pokud byste stále hledali klávesáka a někdo by to chtěl zkusit nebo by znal někoho, kdo by to chtěl zkusit, kde může kontaktovat kapelu?

Joakim: Už nehledáme, pokud bychom narazili na perfektní osobu, zeptáme se ho nebo jí jestli se chce přidat, pokud se kolem nikdo neobjeví, budeme pokračovat, jak jsme.

Swede: “The Carolean’s Prayer” z Carolus Rex je jedinou skladbou z toho alba, kterou často hrajte ve švédské verzi. Proč je ta píseň tak populární v téhle verzi?

Joakim: No vlastně jsme několikrát hráli i skladbu “A Lifetime of War” švédsky, ale je docela vtipné, že jsme nikde nehráli “The Caroleans Prayer” v angličtině.

Swede: Takže teď vydáváte svoje sedmé album. Jak těžké je poskládat?

Joakim: Samozřejmě je to pokaždé těžší a těžší, ale vždycky se snažíme zjistit, které skladby jsou u fanoušků nejpopulárnější/nejžádanější a těch se držíme. Taky je to jinak v každé zemi, takže setlist docela dost měníme.

Swede: Děkuji za tvůj čas a hodně štěstí s novým albem i tour.

Joakim: Díky chlape, opatruj se!

Komentáře

Přidat komentář

Created by Sabra & Golem ©2015