Sabaton.cz

Interview Joakim - Řecko

Autor: | 08. 04. 2014 15:31 | 1642 zobrazení |

Interview s Joakimem z Řecka, kde se dozvíte, jak přišel k jizvám =)

RockOverdose: Je to přesně jeden rok od Vaší poslední show v Řecku. Tak u toho začneme. Co si pamatuješ o řeckém publiku?

Joakim Brodén: Jako obvykle řecké publikum je velmi energizující a je sranda s nimi hrát, tedy show pro ně! Je jen pár míst na světě, kde máme tak nadšené publikum. Ještě mám jizvy od jednoho obzvlášť nadšeného chlapa z Thessaloniki, který se dostal na stage, aby si se mnou potřásl rukou nebo se objal nebo tak něco, a roztrhal mi rameno no a krev byla všude po stagi, ale to je v pohodě.

RockOverdose: To jsem nevěděl….ale ano, je pravdě, že jsme hodně energičtí a občas přeháníme svoje reakce. To se děje skoro pořád ….

Joakim Brodén: Dokud jde o pozitivní emoce všechno je v pohodě. Ale nechtěl bych být v řeckém fotbalovém týmu, když prohraje! (smích)

RockOverdose: Ano! Po většinu času jsme hodně vášniví… Je to jižanský temperament.… Pojďme si povídat o Vašem dalším albu “Heroes”.Co nového nebo jiného od něj můžeme očekávat?

Joakim Brodén: Je hodně v našem stylu, možná tu je pár nových detailů, ale nemyslím, že by ho kdokoliv mohl poslouchat a říct, že jde o jinou kapelu než Sabaton. Je tu pár hudebních překvapení, ale taky jsou tu skladby typické pro Sabaton. Myslím, že základní rozdíl je v tom, že se soustředíme na individuálníI úspěchy vojenské historie, především z druhé světové války. Taky to je první album v nové sestavě. Takže pokud se mě zeptáte, řeknu, že máme lepší bubny a kytary než na kterémkoliv předchozím albu.

RockOverdose: Takže “Hrdinové” jsou zpět v plné síle. Věříš, že hrdinové jsou dnes potřeba?

Joakim Brodén: To nevím … to by mě pravděpodobně přivedlo k nějaké politické situaci a já nemám politiku rád, ale ano, myslím si, že hrdinové budou vždycky potřeba. Ale upřímně, záleží na tom na jaké úrovni, pokud probíhá světová válka a něčí hrdina je osoba, která zachrání milion lidí, samozřejmě to bude hrdina. Ale na druhou stranu, hrdina může být i ten, kdo pomůže staré dámě přejít ulici…Takových hrdinů potřebujeme víc, protože doufám, že nebudeme potřebovat více válečných hrdinů, protože to znamená, že nebudou žádné další války.

RockOverdose: Říkal jsi, že se nezajímáš o politiku, ovšem Vaše písničky vypovídají o historii a významných bitvách a statečných mužích? Není to druh politické výpovědi?

Joakim Brodén: Očividně, jak jsi řekl, je politické spojení mezi válkami a politiky – ale já vidím válku jako důsledek selhání politiků. Takže, jsme vypravěči příběhu žádná propaganda, ale samozřejmě jde i o politiku. Věřím, že v mnoha případech zpíváme o důsledcích selhání politiků a jsou situace, kdy se divíme, proč by jsme si měli vymýšlet příběhy, když je tu spousta skvělých příběhů, které se skutečně staly v reálném životě a byly zapomenuty, např. lidé, kteří obětovali svoje životy nebo zachránili mnoho jiných životů a dnes si je nepamatujeme.

RockOverdose: Já také věřím, že historická paměť je velmi důležitá, aby nedošlo k opakování stejných chyb v budoucnosti. Je dobře o tom slyšet.

Joakim Brodén: Přesně!

RockOverdose: Jak jsi už zmínil, tohle je první album v nové sestavě. Jaké bylo nahrávání? Zdokonalili se nový členové v psaní skladeb?

Joakim Brodén: No, ne. Bylo to hodně podobné, jako za časů starých Sabaton. Já jsem vždycky byl hlavní skladatelem písní; minulí členové nedělali žádnou muziku. Na tohle album jsme napsali píseň dohromady s kytaristou, “Soldier Of The Armies” takže to byla docela sranda. Jinak jsem psal sám. Takže tady nebyl žádný velký rozdíl v procesu psaní alba. Stejně jako obvykle texty jsem psal já a Pär, hádám, že jsme asi největší “history nerdi” … (smích) a ve spojitosti k nahrávání ve studiu, musím říct, že tak dobře jsem se ve studiu nebavil už roky! Ano! Nicméně úroveň muzikantství je neuvěřitelná! Čekal jsem, že to bude dobré, ale ne tak dobré, např. kytary jsme dokončili během čtyř dní … ještě dřív než byly vůbec hotové texty!

RockOverdose: To pravděpodobně odpovídá na mojí další otázku. Váš plán je vždycky hodně plný, divil jsem se, kde berete čas na nahrávání a psaní?

Joakim Brodén: Wow, vlastně jsme měli trochu času. Tour jsme přerušili v půlce září; měl jsem deset dní dovolené, což je pro mě dost dlouho (smích) a pak jsem začal s psaním dalšího alba. Od září do prosince jsme měli jen deset nebo dvanáct show, takže bylo dost času na nahrávání…

RockOverdose: A co o SABATON sami o sobě. Za co bojujete? Můžeš nám popsat nějakou svojí vlastní bitvu?

Joakim Brodén: Wow… Vlastně, před tímhle albem jsem bojoval se svou vlastní příčetností. Protože, jak jsem řekl, tohle je první album v nové sestavě, tak byl velký tlak na to, aby bylo dobré. Bylo to na mě hodně tlaku, protože jsem nechtěl selhat a kdybych napsal špatnou skladbu, každý by myslel, že noví Sabaton jsou na nic a staří Sabaton byli lepší. Takže, v podstatě by vinili Chrise, Thobbeho a Hannese. Na osobní úrovni to byla velká bitva, věřte mi, některé dny jsem vůbec nemohl spát … bylo to hodně drsné!

RockOverdose: Navštívíte Řecko brzy? Možná po letních festivalech?

Joakim Brodén:Náš plán je vlastně plný na víc jak rok a půl, ale pokud nepřijedeme letos, určitě přijedeme příští rok. Věřte mi, kdyby to bylo jen na nás, hráli bychom pořád, ale to není možné. Takže například, když si říkáte, že u Vás není dost koncertů Sabaton, v ostatních zemích si to říkají taky. Snažíme se jak můžeme, abychom se zavděčili každému.

RockOverdose: Přál by jsi si něco dodat? Nějaká zpráva pro Vaše fanoušky tady v Řecku?

Joakim Brodén:No, chtěl bych Vám poděkovat za skvělé show. Věřte mi, neříkám to často, ale není mnoho zemí, které by měly tak nadšené publikum. Přestože, to není největší publikum, chovají se jako mnohem větší. Rozhodně jsem si show užil a nestarám se o to jestli je tam jen 300 Řeků – protože pořád znějí jako 3000!

Komentáře

Přidat komentář

Created by Sabra & Golem ©2015