Sabaton.cz

Interview s Chrisem

Autor: | 05. 03. 2015 11:26 | 2238 zobrazení |

Po dlouhé době opravdu skvělé interview, které skoro neomílá staré otázky. Vřele doporučuju přečíst....

Interview Chris Röland Amsterdam od Laury Velthuis

Evidentně měla švédská verze Carolus Rex velký úspěch. Během show necháváte publikum vybrat mezi švédskou a anglickou verzí písně. V mnoha případech si publikum vybere švédskou místo anglické…

Chris: Jo je to hodně zvláštní! Nenávidím svou vlastní řeč, hlavně když mám švédsky zpívat. Ale musel jsem to nějak překousnout, přišel jsem do kapely, když už bylo Carolus Rex vydané. Když mi řekli, že to bylo album ve švédštině, myslel jsem si „neeee, neee, proč?“ Když jsem ho poprvé slyšel, bylo ohromující a znělo prostě skvěle. Myslím, že to je první takové album ve švédštině.

A ty osobně preferuješ anglickou nebo švédskou verzi?

Chris: To záleží na tom u jaké písničky, ale v současnosti spíš švédské verze.

Někdy si publikum vybere švédskou verzi a další večer zase anglickou. Není to složité takhle přepínat?

Chris: To je. Často se stane, že začnu zpívat švédsky, když to má být anglicky a naopak. Hlavně u „Gott mit uns“, když Joakim zapomene říct, kterou verzi budeme hrát. Jsem ten, kdo začíná zpívat a pak je to „dohře, jak mám zpívat?“. Někdy je ještě víc matoucí, když Joakim začne zpívat anglicky a pak se přepne do švédštiny.

Carolus Rex je album o historii Švédského impéria, takže švédština mu vážně odpovídá. Plánujete ještě něco dalšího ve vaší řeči?

Chris: Bylo by divný zpívat o historii Polska nebo Německa švédsky. Možná, když najdeme něco ze švédské historie, tak budeme uvažovat o tom, že to zopakujeme.

Váš basák Pär mluvil s chorvatským tiskem. To interview začínalo něčím o tom, že security v hale musela mít bejsbolové pálky, aby udržela kapelu v bezpečí před pomateným davem.

Chris: Cože?! Kde? Na minulé tour, nebo na téhle?

Nejsem si jistá, nejspíš na předchozí nebo ještě před tím.

Chris: Já nevím, nepamatuju si to. Naše show jsou většinou sranda s dobrým publikem. Občas vidím někoho surfovat davem a pak mu security trochu nakope zadek, preventivně, aby to už znovu nedělal. Tím myslím, že to by bylo fakt šílený, lidi přijdou, aby se bavili. To by se mi fakt nelíbilo. Security je tam z nějakého důvodu, aby se ujistila, že jsou všichni pořádku.

To mě přivádí k další otázce. V roce 2012 Sabaton hráli v Melkweg. Během Eluvetie někdo v davu hajloval. Za pár minut ho security vyvedla ven z haly. Protože hrajete o historii, může se stát, že někdo nepochopí text a oblíbí si vás ze špatných důvodů. Od té doby si říkám, jestli je to ostraha haly nebo Sabaton, kdo takové lidi odvádí pryč?

Chris: Je to naše ochranka, tohle opravdu nesnášíme. Snažíme se nezaujímat žádná politická nebo náboženská stanoviska, prostě zpíváme o tom, co se během válek dělo. Kvůli našim textům už se událo hodně špatných věcí. Lidi si myslí, že jsme náckové, pak si říkám, jestli si ten text vůbec přečetli. Protože máme album s obalem, kde dává americký voják pěstí náckovi, tak jsme prý taky nácci? Zkoušíme to sviňstvo ignorovat, ale když vidíme někoho v davu hajlovat, jasně že se ho snažíme dostat z haly.

Nedávno se na internetu objevilo video, kde polský redaktor nazval Joakima a Pära Nacisty. Celé to interview bylo evidentně sehrané a Pär s Joakimem se k té hře přidali. Musíte se v současnosti ještě hodně bránit?

Chris: Ano, někdy. Zvlášť, když jsme vydali Carolus Rex ve Švédsku. Nesmíme na veřejnosti ani mávat naší vlajkou. Ve Švédsku je hodně těžká situace a nemůžeme mít švédskou vlajku ani doma. Například, když koncertujeme ve Švédsku, nemůžeme mávat naší vlajkou, protože by si lidi mysleli, že jsme náckové. Je tosuper divný.

Na posledním CD zpíváte o válečných hrdinech. Evidentně tvůj hrdina nemusí být hrdina pro někoho jiného. Dostalo se vám nějaké kritiky za texty?

Chris: Ne vlastně ne. Tak třeba v „No Bullets Fly“. Německý voják má za úkol sestřelit letadlo, ale vidí, že už ho někdo trefil. Tak se rozhodne dostat to letadlo z nebezpečné zóny. Udělat něco takového bylo pro německého vojáka hrdinství. Nebo písnička Inmate 4859. Chlápek z Polska jde do Auschwitzu, aby získal informace, a pak z koncentračního tábora uteče. Vážně se divím, proč podle některých těch příběhů v Hollywoodu nic nenatočili.

Ale ono jsou tu dvě stránky příběhu. Tyhle věci se staly před dlouhou dobou a k příběhům je spousta informací. Když máme pocit, že k tématu není dost informací, tak ho jako písničku nepoužijeme. Nechceme poslat ven nějakou chybnou zprávu. Všechno dvakrát ověřujeme!

Nikdy jsme nedostali kritiku na Heroes. Další příklad je Smoking snakes, který je o brazilských vojácích, kteří bojovali ve druhé světové. Byli jsme na tour v Jižní Americe a jeden z nich přišel na show. Měli jsme možnost se s tímhle starým vojákem, který už nic neviděl, setkat. Měl vážně skvělý smysl pro humor!

Ten chlápek šel za Hannesem, naším bubeníkem, poklepal mu na rameno a řekl: „ během války bys nepřežil, hned by tě trefili, protože jsi moc vysoký.“ Zůstal na celou show a samozřejmě jsme mu věnovali písničku. Setkat se s ním bylo vážně skvělý!

Měl jsi možnost navštívit muzeum Anny Frankové tady v Amsterdamu?

Chris: Chtěl jsem jít dnes ráno a podívat se. Bohužel jsem zaspal, tak jsem neměl čas.

Zpíváte o hrdinech, ale pro některé lidi jste hrdinové….

Chris: Haha, jo to je divný. Přidal jsem se ke skupině, když už byla hodně rozjetá. Byly skupinou už dlouhou dobu. Když jsem se ke skupině přidal, čekal jsem víc špatných ohlasů, ale skoro každý mě přivítal s otevřenou náručí. Obecně se dá říct, že fanoušci Sabaton jsou hodně otevření novým věcem. To miluju!

Viděla jsem fotku ženy, která má Joakimův obličej vytetovaný na noze. Vypadá to, že spousta lidí si pořizuje tetování Sabaton, co si o tom myslíš?

Chris: Haha, vážně? Myslím, že to je boží. Já sám nemám ani tetování ani piercing. Přemýšlel jsem o tom, ale nikdy jsem nenašel nic, co bych si nechal vytetovat. Ale jo, je hustý vidět lidi s tetováním Sabaton.

Jak se vede fanouškovské stránce tvých vlasů?

Chris: Nevím. Nějakou dobu jsem to nekontroloval, ale myslím, že všechno jde dobře, haha. To se stalo na začátku, když jsme se já a Thobbe přidali ke skupině, holka z Polska vytvořila fanouškovskou stránku vlasů, protože se jí líbily moje vlasy. Od té doby se stala docela populární. Opravdu nevím proč, ale je to vtipné.

Během několika posledních show jste pozvali na stage děti a nechali je zahrát na kytaru, nebo brnknout do strun na vaší kytaře.

Chris: Je hezký vidět malý děti v publiku, jak si užívají show. Kdyby mě někdo pozval na stage, když jsem byl malý …wow…myslím, že to bych si pamatoval celý život. Takže je skvělý mít ta mláďata na stagi.

Vypadáte jako spontánní kapela, ale některé prvky se opakují. Některé vtipy a pohyby se často vracejí. Plánujete dopředu, jak se budete hýbat?

Chris: Prostě to tak nějak přijde. Někdy přijdeme na zajímavé věci, jako prohazování kytar během „To hell and back“, ale začíná to spontánně. Bylo by hloupé mít zvláštní choreografii pro celou show. Evidentně souboj kytar je něco, co jsme vymysleli, ale většinou se prostě necháme nést. Všechno co děláme na stagi, včetně vtipů, je upřímné. Pořád mám skoro každý večer husí kůži.

Některým lidem se zdá kontrast mezi našimi texty a show příliš velký. Evidentně mají pravdu, protože zpíváme o vážných věcech, ale byla by zatracená nuda jít na koncert, kde jsou všichni vážní a klidně stojí. Když jdeme na stage, dáváme do toho 110%, máme energii a milujeme, to co děláme. Na stagi se hodně smějeme a chceme, aby šli lidi domů se stejným pocitem. Kdybych si měl vybrat mezi show, kde bude všechno korektní nebo běháním nebo srandou a předáváním dobrého pocitu publiku, jasně že bych si vybral to druhé.

Chtěla jsem se vyhnout otázkám kolem staré a nové sestavy. Ale chápu to tak, že chlapci odešli, protože měli jiné životní priority (ženy a děti), co když se tvoje priority změní?

Chris: Mám přítelkyni, ale neplánuju se nějak brzo oženit nebo mít děti. Ke své přítelkyni jsem byl upřímný ohledně svých plánů v Sabaton a nic mě v tom nezastaví. Co když? To fungovalo v osmdesátkách, haha. Když budu mít v budoucnu děti, tak tu bude máma, která se o ně bude starat a já se vrátím, jak nejdříve to bude možné. Můj táta byl pryč, když jsem byl dítě. Hodně pracoval a byl často pryč, ale vždycky se vrátil a za to jsem byl rád.

Každý ve skupině má stejný názor na budoucí cíle. Proto to tak dobře funguje. Ale mezi námi a minulými členy není žádné divné napětí. Civil war bude hrát na našem festivalu v Německu, který se jmenuje Noch Ein Bier (Ještě jedno pivo =) ) fest. Taky doufáme, že budou na Sabaton Open Air.

Bylo to vtipné, když jsme hráli na Graspop Metal Meeting 2014, protože tam byly obě skupiny. Civil war seděli v kantýně a my jsme vešli trochu nervózní, protože jsme nevěděli, co se stane. Byli hrozně milí a křičeli na nás „Ahooooj“ a přivítali nás, jako by jsme byli staří přátelé.

Co se stalo na Dreamhack?

Chris: Dreamhack?

Na youtubu je kompletní záznam koncertu, kde můžeš vidět jak něco visí Thobbemu z kalhot….

Chris se začal na několik minut smát tak, že přišel o hlas.

Chris: Jo to je vtipná historka! Evidentně po několika stovkách show se oblečení prostě někdy musí roztrhnout. Thobbe nikdy nenosí spodky, takže jsme ho zkoušeli varovat. Co se stane, když se ti roztrhnou kalhoty? Ale jeho to nezajímalo. A samozřejmě se to stalo během živého přenosu a dostalo se to přímo na YouTube. Když jsem zjistil, že mu visí ven pták, prostě jsem se musel hrozně smát. (odkaz máte na konci článku =) )

Během Sabaton show se obvykle něco děje i v publiku. V Německu všichni začnou křičet Noch Ein Bier, lidi začnou zpívat song jako Bier und Tieten (pivo a dudy) nebo jako naposledy v Hollandsku; Broek uit op je hoofd (kalhoty dolů a na hlavu), co čekáš, že se stane dneska?

Chris: Protože jsem zaslechl nějaké klepy, tak se vážně bojím, co se dneska stane. Bojím se, co dneska provedou Finové. Během poslední show tour se vždycky dějí různé žertíky, takže uvidíme, co se dneska stane.

Originál najdete na http://metalkrant.net/nl/interviews/read/5096/interview-met-sabaton

Fotky ze show v Amsterdamu jsou jen pro silné nátury….konečně byla to tak trochu i Joakimova rozlučka se svobodou, takže to mělo opravdu grády …..

Joakim s Hello Kitty

A samozřejmě odkaz na zmiňovaný záznam Dreamhack =)

Komentáře

Přidat komentář

Created by Sabra & Golem ©2015