Sabaton.cz

Report z Noch Ein Bier Fest

Autor: | 29. 07. 2015 13:00 | 1265 zobrazení |

Upozorňuji, že tohle je úplně osobní a tedy i mírně zaujatý pohled na celý festival =)

Fotky v článku jsou od Nicole Volz (z FB Sabaton)

Celý festival se konal na příjemném ostrůvku mezi řekou a něčím, co připomínalo spíš stoku než kanál. Nicméně procházka parkem k amfíku byla docela příjemná. Přímo před amfiteátrem bylo poměrně velké parkoviště, takže s dopravou nebyl problém.

Amfiteátr samotný měl rozlohu kotle asi stejnou, jako plzeňský, ale do „výšky“ (počtu schodů) byl tak třetinový. Navíc ho tvoří jen panely, takže nám rozmlsaným z plzeňského Metalfestu zrovna neučaroval, ale vidět a slyšet v něm bylo určitě dobře. Vzhledem k tomu, že zrovna v sobotu poprchávalo, až lilo (znáte to: v pátek krásně, v neděli nádherně), se panelový podklad docela hodil.

Stage byla zády k řece, nebyla tam žádná zadní stěna, takže byl hezký výhled na projíždějící loďky a policejní čluny. Pravda, když vám policejní člun zakotví za kapelou, trošku vás to rozhodí. Ale zas být já ve službě a potkat tak fajnovou muziku, tak taky „začnu dohlížet na bezpečnost“. Stage byla přikrytá plachtou (spíš to vypadalo jak horní část velkého šapitó), takže první řady byly pěkně v suchu, boční vítr tlumil dav - docela pohoda.

Ke zvuku vám toho moc neřeknu, v první řadě, není nikdy dobře slyšet, ale žádné špatné ohlasy nebyly.

Areál se otevíral kolem 15:00 (trošku se skluzem), tou dobou už tam bylo cca. 400 lidí. Němci mají tradičně dobrou organizaci, takže u vstupu probíhala nebývale důkladná kontrola, která ale moc nebrzdila (aspoň nás ne).

První kapela Bloodbound měla 30 minut. No, kdo byl na MOR, ví, jak to kluci umí rozjet. Na zahájení byli úplně suproví. Tou dobou sice na místě ještě moc lidí nebylo a ti co byli, se klepali zimou, ale i tak se jim podařilo fest pěkně nakopnout.

Civil War, původně měli mít 45 minut, ale show si malinko protáhli, což byla celkem škoda. Bohužel za mě byl jejich výkon z celého dne nejslabší a vcelku zapomenutelný. S MOR se to nedalo srovnat a člověk si jen říká, jak to, že to kapele někde tak jde, a jinde prostě ne. Zas tady měli pravda, co se jevištní energie týká, těžkou konkurenci. Za mě škoda těch 15 minut, co ukradli Korpiklaanům. Bohužel taky se rozjel body surfing. Chápu, když se chce někdo projet. Prostě si kryjete hlavu a doufáte, že ho sundají dřív, než vás tou kanadou opravdu nakopne. Na druhou stranu, když vám ten samí člověk projde znovu, máte chuť mu to oplatit (chápu, že být v první řadě není sranda a s nějakou tou modřinou rozhodně počítám. Tlak davu je tlak davu, ale tyhle sobce, fakt nemusím).

Korpiklaani. Ehh ... zlaté heslo chyť se zábradlí a třeba tě to nevcucne, platilo i tady. Co se dá o folkové kapele říct, zaznělo úplně všechno, co jsme čekali. Dav skákal jako jedna masa a na zimu nebo mokro už nikdo nemyslel. Pravda ke konci už bylo trochu těžší a zvučení na Powerwolf byla vítaná pauza, protože dál už to mělo být jen náročnější.

Powerwolf si rozhodně byli jistí v kramflecích. Konečně v Německu jsou doma. Díky bočnímu větru tentokrát obzvlášť kytaristi vypadali mimořádně dramaticky, ty drobné větráčky vepředu si klidně mohli odpustit. Pravda moc jsem toho neviděla, protože jsem si každou chvíli musela krýt hlavu před něčí kanadou. Asi vás všechny zajímá, jestli se jim tady konečně povedlo zahrát Blessed and Possessed. Jo, povedlo, i když nejistota byla vidět. Mše se zřejmě povedla, protože z mraků vykouklo slunce, ikdyž no zrovna z jejich pohledu, by se spíš měla rozpoutat bouřku.

Víte, jak jsem říkala, že dál už to v davu nemělo být lepší. No začínat 120 minutový set Sabatonů s tím, že hlasivky už vám vypovídají službu, není úplně ideální. Ale to by mě tolik neděsilo, to že při Final countdown se bariéra pohla o pár cenťáků dopředu, už ano a nebylo to ten večer naposledy. Pokud jsem si někdy myslela, že během Korpiklaanu je v davu tlak, tak to musím přehodnotit. Mám toho za sebou hodně, ale takovýhle masakr rozhodně ne. A kolem padali lidi jako mouchy. No security si ten večer opravdu odmakala. Pokud netahali omdlelé, tak někoho přinesl dav. Že je situace vážná, vám dojde přesně ve chvíli, kdy medici křísí vypnutého sekuriťáka (teď vážně, pokud chcete někdy dělat body surfing, tak se to naučte).

Popisovat jednotlivé písničky není třeba, show dobře znáte. Podle set listu si můžete udělat obrázek, že se hráli dost netypické záležitosti (a ano dav si opět vyřval Sweadish pagans – on ten nápěv je fakt brutálně jednoduchý):

 • Themarch to the war
 • Ghost division
 • To hell and back
 • Carolus rex (ENG)
 • No bullets fly
 • Resist and bite
 • Livstid I krieg (SWE)
 • Screaming eagles
 • Panzerkampf
 • Attero dominatus
 • Art of war
 • Coat of arms
 • Swedish pagans
 • Wolfpack
 • 7734
 • Night witches
 • Primo victoria
 • Metal Crüe
 • Panzer battalion
 • Saboteurs
 • Gott mit uns – Noch ein Bier

Za zmínku stojí pár překvapení od Jamieho. První jsou nové držáky na mikrofony tvořené zbraní (znalejší poznají a doplní, jaký typ to je) a helmou, psími známkami a granáty. Na stage se vešel jen jeden tank, zato kolem bylo postavené suprové opevnění.

Nicméně Jamiemu se povedlo ukořistit pivní sud na záda, který dozdobil camosítí – taková malá pivní jednotka. Takže během show probíhal kolem zábran a čepoval. No rozhodně si tím získal velkou oblibu a doufám, že se mu podobný sud povede uzmout organizaci i někde jinde.

Další zpestření přišlo během Wolfpack. Na scénu se ke klukům vrátil bývalý klávesák Daniel Myhr. Ehmm už nebyl úplně střízlivý, takže co se dělo dál se dá popsat jedině obrazem.

https://www.youtube.com/watch?v=6PRhMwyf0JE

https://www.youtube.com/watch?v=E9s_zrJCQsQ&feature=share

Za mě osobně přibil moc hezký trik s červeným světlem, pyrem a konfetami. Salva z tanku tím rozhodně získala něco na víc.

No a na závěr chlapci oznámili vznik vlastní značky piva. Na tu počest se část slok Gott mit uns trochu pozměnila (konečně jsem to mohla slyšet anglicky. Moc nechápu, proč si dav vždycky vyřve švédskou verzi a pak jsou všichni zticha, protože umí jen refrén. Švédsky je vždycky aspoň jedna skladba i bez toho). Můžeme být trochu zklamaní z toho, že na finálním testování se podílel německý fan club a pivo podle toho bude mít chuť, ale zas náš trh by prostě byl moc malý (na druhou stranu jsem viděla, jak do kamiónu k tanku nakládají taky čtyři basy plzně, takže tolik k preferencím = ) ). A upřímně věřím, že uvaří něco dobrého. Bohužel během oznámení uvedení na trh se kole strhl takový humbuk, že nebylo moc slyšet – takže se nemůžeme shodnout jestli to bude do konce roku (můj názor) nebo do léta. Každopádně to nebude daleko a určitě se ještě objeví oficiální zpráva.   

Takže za mě opravdu moc moc vydařený festival. Doufám, že bude i darší ročník s podobnou sestavou kapel.

Komentáře

Přidat komentář

Created by Sabra & Golem ©2015