Sabaton.cz

SABATON – Pay tribute to Metallica, Battle Beast and Raubtier!

Autor: | 28. 03. 2014 07:56 | 2887 zobrazení |

Překlad od Jany =)

2014-03-14 02:00 - For their upcoming new record »Heroes«, Swedish Heavy Metal institution SABATON now reveals the different track lists, including all the bonus tracks that will be available. Among them are three cover versions of METALLICA, BATTLE BEAST and RAUBTIER.

»Heroes« will be released on May 16, 2014 via Nuclear Blast.

The band comments the decisions like this:

METALLICA - ‘For Whom The Bell Tolls’
“All of us are old fans of METALLICA. The choice of the song was difficult, but we all could agree on that one. As an addition, ‘For Whom The Bell Tolls’ was the first heavy metal song ever performed on a stage by Pär.”

BATTLE BEAST - ‘Out Of Control‘
“BATTLE BEAST was our secret guest at our latest Sabaton cruise and we all enjoyed watching them perform their songs live. We thought we wanted to support young and upcoming bands and decided to do a cover of them.”

RAUBTIER - ‘En Hjältes Väg ‘
“RAUBTIER are our brothers from the north of Sweden. We have played together countless times and in the past, and Thobbe used to be in this band. At a special concert in 2012 Joakim performed this song live together with RAUBTIER and it awoke the idea of doing a cover-version. Seeing to the song title it was also a natural choice for our latest album »Heroes«.

14.3.2013 14:02:00 Švédská heavymetalová skupina SABATON nyní odhalila několik různých tracklistů svého připravovaného nového alba Heroes včetně všech bonusů, mezi kterými najdeme i cover-verze písní skupin Metallica, Battle Beast a Raubtier.

Album Heroes vyjde u Nuclear Blast 16.5.2014

Ke své volbě skupina uvádí:

METALLICA - ‘For Whom The Bell Tolls’
Všichni v kapele jsme dlouholetými fanoušky Metallicy. Výběr písně nebyl snadný, ale na téhle jsme se shodli. A navíc to byla první heavymetalová píseň, kterou na stagi odehrál Pär.

BATTLE BEAST - ‘Out Of Control‘
Battle Beast byli našimi tajnými hosty na posledním tažení Sabaton a všichni jsme si užívali jejich živá vystoupení. Myslíme si, že je potřeba podporovat nové nadějné kapely a proto jsme se rozhodli udělat cover jejich písně.

RAUBTIER - ‘En Hjältes Väg ‘
Raubtier jsou naši bratři ze severu Švédska. Už ani nedokážu spočítat, kolikrát jsme spolu v minulosti vystupovali, Thobbe byl dříve jejich členem. Na speciálním koncertu v roce 2012 si s nimi Joakim zazpíval živě tuhle jejich píseň a tak vznikla myšlenka udělat cover. A vzhledem k názvu písně (En Hjältes Väg = Cesta hrdinů) je to také celkem přirozená volba pro naše album Heroes.

Komentáře

Přidat komentář

Created by Sabra & Golem ©2015