Sabaton.cz

Skupina

Joakim Brodén

Pär Sundström

Chris Rörland

Hannes Van Dahl

Tommy Johansson

KIA / POW / MIA

Thobbe Englund

Robban Bäck

Oskar Montelius

Rikard Sundén

Daniel Myhr

Daniel Mullback

Sabaton Top Interview 2014

 

Švédská heavy metalová skupina Sabaton vznikla v roce 1999 ve švédském Falunu. Začínali stejně jako každá jiná kapela, po malých klubech.
V roce 2002 natočili pod nezávislou firmou v Itálii album nesoucí název Metalizer, které ale nebylo vydáno. Sami o sobě říkají, že jejich příběh je zajímavý pro to, že za své sny byli ochotni obětovat opravdu hodně.

V roce 2004, po prvotních neúspěších, začali znovu a natočili nové demo ‘Panzer Batallion’, o hodně kvalitnější než jejich předchozí tvorba, což přineslo své výsledky.
Vyjednávání s mnoha nahrávacími společnostmi bylo komplikované a nakonec se Sabatonu nezamlouvalo, a tak natočili a zaplatili album Primo Victoria zcela ze svých prostředků. Poté se k nahrávacím společnostem vrátili s tímto trumfem v ruce a vybrali si švédskou společnost Black Lodge.
Po roce se Primo Victoria stalo jedním z nejúspěšnějších debutů metalové skupiny, vydané nezávislou společností.
Nejenže kapela začala hrát ve větších a větších kubech, ale také byla uvedena na evropský trh kde zazanamenala okamžitý úspěch.
Začalo pro ně být nemožné žít ‘normální’ život, takže práce, byty a přítelkyně musely pryč. Prý to pro ně bylo těžké rozhodnutí, ale jako skupina se rozhodli, že skupina je pro ně na prvním místě.

Za rok následovalo další album, Attero Dominatus, které se stalo jedním z nejprodávanějších metalových alb Švédska roku 2006 a získalo několik zahraničních ocenení.
Předtím se Sabaton vydali na propagační turné společně s Edguy a Dragonforce, po šesti týdnech se Sabaton dostali do širokého podvědomí celého kontinentu a mohli se tak vypravit na samostatnou tour.

V roce 2007 vyrazili na pět týdnů dlouhé turné s Therion a Grave Digger a představili se tak poprvé i českému publiku. Pro Sabaton byla tour velmi úspěšná, novináři z celé Evropy je vychvalovali nad ostatními kapelami šňůry.

Po vydání Attero Dominatus a po dvouletém vyjednávání s nahrávací společností se dočkalo světla světa i první album Sabatonu, Metalizer. Bylo vydáno jako dvou CD, a i když bylo myšleno jen jako potěcha pro fanoušky, bez žádného zvláštního marketingového zájmu, stalo se jedničkou švédských hardrockových hitparád a zůstalo na vrcholu prodejních žebříčků několik měsíců.

Po vydání alba se Sabaton vydali na svoje první samostatné turné a během roku 2007 udělali přes 80 show ve více než 20 zemích Evropy a hráli na několika největších evropských festivalech (také Masters of Rock, Vizovice, červenec 2007).

V lednu 2008 začalo nahrávání nanovo. Idea nového alba je založena na prastaré knize nazvané ‘Umění války’ (The Art of War), kterou napsal roku 600 př.Kr. čínský generál Sun Tzu, takže psaní skladeb předcházelo důkladné studium.
Ještě před vydáním The Art of War se Sabaton rozhodli dobýt Ameriku, a tak sbalili kufry a vyjeli si na South by Southwest week do Austinu v Texasu.

Další album se mělo začít nahrávat v říjnu 2009, ale díky koncertům se nahrávání odložilo. Název alba byl oznámen 23. prosince. 21. května 2010 vyšlo album Coat of Arms a pár měsíců na to vyšel i oficiální videoklip k songu Uprising, kde hlavní roli ztvárnil švédský herec a režisér Peter Stormare. Další oficiální video z alba bylo k písni Screaming Eagles.

V roce 2012 se objevily zvěsti o tom, že 4 členové kapely se vydají jinou cestou a že kapela již nebude ve stejné sestavě, jako od začátku. Tyto zvěsti nakonec potvrdil zpěvák Joakim Brodén s tím, že kytaristé Oskar Montelius a Rikark Sundén, bubeník Daniel Mullback a klávesák Daniel Myhr, oficiálně opouštějí kapelu. Oficiální vyjádření k důvodu odchodu nebylo zveřejněno. Na pozici kytaristů byli obsazeni Chris Röhland a Thobe Englund. Na pozici bubeníka byl obsazen Robban Bäck. Místo klávesáka zůstalo volné.

4. dubna 2012 byl oznámen název nového alba - Carolus Rex a k té příležitosti byl vydán stejnojmenný singl, který byl ke stažení jak v anglické, tak ve švédské verzi. Společně s novým singlem oznámili i headline turné s názvem The Swedish Empire tour. Album Carolus Rex bylo vydáno 22. května 2012 ve Švédsku a ve Spojených Státech. Ve zbytku světa bylo vydáno 25. května. Album je k dostání jak ve švédské, tak v anglické verzi.

Před začátkem turné basák Pär konečně vydal oficiální vyjádření k odchodu 4 členů "Sice se to zdálo náhlé, ale popravdě to začalo už před rokem, kdy někteří členové kapely byli už unaveni současným stavem kapely a hlavně intenzivním hraním. Fakt, že na ně doma čekají manželky a děti, to nijak neulehčil. Během natáčení alba Carolus Rex jsem naplánoval, co bude kapela dělat během dalších 3 let a pro některé členy to bylo až příliš..." Tito členové zakládají novou kapelu s názvem Civil War.

V listopadu roku 2012 se rozhodl odejít z kapely i současný bubeník Robban, který se tou dobou měl stát otcem a chtěl trávit více času se svou rodinou. Na jeho místo nastupuje Snowy Shaw. Rok nato Sabaton oznámili 6 týdenní letní turné po Americe společně s kapelou Iced Earth. V tuto chvíli kapelu opouští bubeník Snowy a místo něj nastupuje Hannes Van Dahl, který předtím hrál v kapele Evergrey.

V lednu roku 2014 kapela oznámila název dalšího alba - Heroes. Datum vydání alba bylo stanoveno na 16. května 2014. Album se krátce po vydání stalo hitem a umístilo se na prvním místě švédské hitparády. K tomuto albu byl vydán oficiální videoklip k songu To Hell and Back. Společně s novým albem kapela vyrazila na headline The Heroes Europien tour, zatím největší v jejich historii. Koncerty jsou provázené velkým množstvím pyrotechniky a také na zakázku vyrobeným tankem, který slouží jako základna pro bicí.

Seznam členů

  • Joakim Brodén - zpěv
  • Pär Sundström - basová kytara
  • Chris Rörland - kytara
  • Hannes Van Dahl - bicí
  • Tommy Johansson - kytara
Created by Sabra & Golem ©2015